Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

Kütüphanemiz Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri 08.30-12.00 ile 13.00-17.30 saatleri arasında hizmete açık olup, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde hizmete kapalıdır. 

Sultan II.Selim’in Mimar Sinan’a Selimiye Camii’ni yaptırmasıyla kurulmuştur. Kütüphane Caminin sağ iç kısmında, hünkâr mahfelinin simetriğinde bulunmaktadır. Sultan II.Selim, kendi kitaplarını vakfetmesiyle, Selimiye Kütüphanesi’nin ilk nüvesini oluşturmuştur.
Çelebi Mustafa Paşa Kütüphaneyi kendi kitaplarını bağışlamakla kalmamış, kütüphaneyi camekânla camiden ayırarak bugünkü hâline getirmiştir. Selimiye Kütüphanesi, medrese, cami ve tekkelerde toplanan kitaplarla zenginleşmiş; İzzet Paşa, Ahmet Bedii Efendi gibi kitap dostlarının da yapmış olduğu bağışlarla 2600 ciltte 3384 adet yazma, 5517 adet basma esere ulaşmıştır.

EDİRNE SELİMİYE YAZMA ESER KÜTÜPHANESİ MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK DÜŞÜNÜLEN BİNALAR

ESKİ İL HALK KÜTÜPHANE BİNASI

-Edirne Merkez Ayşe Kadın, Talat Paşa asfaltı  no:72 de, tapuda 1344 ada. 75 parsel de bulunan mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığına ait eski  İl Halk Kütüphanesi  Müdürlüğü binası
-Taşınmaz Kentsel sit alanı içerisinde yer almaktadır.
-Bodrum+zemin+1.kat+asma kat olarak 1968 yılında Kütüphane binası olarak betonarme olarak inşa edilmiştir.
-Bina 2008 yılından itibaren İl Halk Kütüphanesine bağlı Kırkpınar Halk Kütüphanesi ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi olarak hizmet vermektedir.
-Eski İl Halk Kütüphane binası ana cadde üzerinde olup her herkesin kolay ulaşabileceği bir konumdadır.
-Selimiye Cami’ine yaklaşık olarak 1 km mesafede bulunmaktadır.
-Binada konferans salonu yapılabilecek geniş salonlar mevcuttur.
-Şimdilik Halk Kütüphanesi ile birlikte kullanılabilir. Mülkiyetinin Bakanlığımızda olması, merkezi bir konumda olması, tadilatının yeni yapılmış olması, yeni teknolojiye göre kitap deposunun yapılabilecek olması, ileride gelişebilecek yerinin olması gibi hususlar düşünüldüğünde binanın Edirne  Selimiye Yazma Eser Kütüphanesi Müdürlüğü olması daha uygun olacağı kanaatindeyim.

GÜNEYDOĞU AVRUPA ARAŞTIRMA MERKEZİ BİNASI

-Edirne Merkez  Kadri paşa Mektep Sokakta, tapuda 382 ada, 17 parselde bulunan mülkiyeti  İstanbul Üniversitesi’ne  ait Güneydoğu Avrupa Araştırma Merkezi  binası 
-Taşınmaz Kentsel sit alanı içerisinde yer almaktadır.
-Bodrum+zemin+1.kattan oluşan  Güneydoğu Avrupa Araştırma Merkezi  binası   betonarme olarak inşa edilmiştir.
-Bina uzun yıllardan beri atıl vaziyette iken 2011-2012 yıllarında bakım ve onarımı devam etmektedir.
-Selimiye cami’inin 50 metre doğusundadır.